Sveučilište u Zagrebu
Filozofski fakultet
Odsjek za arheologiju
Ivana Lučića 3
10000 Zagreb, Hrvatska
ikaic@ffzg.unizg.hr
Iva Kaić rođena je u Zagrebu, gdje je završila osnovnu školu i Klasičnu gimnaziju. Diplomirala je 2005. god. na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Iste se godine zaposlila u knjižnici Odsjeka za arheologiju na istome Fakultetu.
Doktorirala je 2013. god. pod mentorstvom prof. dr. sc. Mirjane Sanader s temom “Rimski svijet u malome. Geme kao svjedočanstva svakodnevnog života”. Od 1. svibnja 2013. do 30. lipnja 2018. god. bila je zaposlena kao znanstvena novakinja – viša asistentica na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U rujnu 2018. god. izabrana je u nastavno-znanstveno zvanje docentice. Njen istraživački interes obuhvaća rimsku provincijalnu i ranokršćansku arheologiju i rimsku gliptiku. U 2015. diplomirala je bibliotekarstvo na izvanrednom studiju bibliotekarstva na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Od 2008. do 2014. god. bila je zaposlena kao znanstvena novakinja – asistentica na projektu Corpus Inscriptionum Latinarum quae in Croatia repertae sunt (130-0000000-0825, voditeljica projekta prof. dr. sc. Marina Milićević Bradač). Od 2014. god. do 2018. god. bila je suradnica na projektu prof. dr. sc. Mirjane Sanader Between the Danube and the Mediterranean. Exploring the role of Roman military in the mobility of people and goods in Croatia during the Roman Era kojeg je financirala Hrvatska zaklada za znanost. Od 2016. do 2018. godine godine suradnica je na projektu Hrvatske zaklade za znanost Pojmovnik antičke arheologije – stručna terminologija iz arheologije antičkoga razdoblja – POANTA (Struna-2016-05-05) voditelja doc. dr. sc. Domagoja Tončinića. Od listopada 2018. do 2022. god. bila je suradnica je na četverogodišnjem projektu Hrvatske zaklade za znanost Razumijevanje rimskih granica: primjer istočnog Jadrana (AdriaRom) voditelja izv. prof. dr. sc. Domagoja Tončinića,
Od 2023. godine suradnica je na četverogodišnjem Hrvatske zaklade za znanost Između rata i mira. Transformacija kulturnog krajolika međuriječja Krke i Cetine od protohistorije do kasne antike – TiHiTransForm (IP-2022-10-6994) izv. prof. dr. sc. Domagoja Tončinića, Voditeljica je institucijskog znanstveno-istraživačkog projekta Transformacija kulturnog krajolika na području delmatskog limesa (11-395-1027), odobrenog za financiranje u 2024. godini.
Od 2009. god. sudjeluje u izvođenju nastave na preddiplomskom i diplomskom studiju arheologije te terenske nastave na Katedri za rimsku provincijalnu, kasnoantičku i ranokršćansku arheologiju Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Također, aktivno sudjeluje na poslijediplomskom doktorskom studiju arheologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Uredila je tri zbornika radova, članica je uredničkog odbora znanstvenih časopisa Opuscula Archaeologica i Radovi Zavičajnog muzeja u Visokom te je sudjelovala u organizaciji tri međunarodna znanstvena skupa.
Polaznica je radionice IAEA Regional training course on dating techniques in archaeometry održane u Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu od 5-9. svibnja 2008.
U 2012. godini dobila je stipendiju Vlade Republike Mađarske za istraživački boravak u trajanju od mjesec dana na Sveučilištu u Debrecenu pod mentorstvom prof. dr. sc. T. Gesztelyija.